Dünya Covid-19 koronavirüs salgınına karşı mücadele ederken, bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor.

Öncelikle bu sisteme tek bir varlık olarak değil, bir sistem olarak bakmalıyız. Ve sistemde iyi bir denge ve uyumun gerektiğini bilmelisiniz. O yüzden kendinizi korumak için sağlıklı yaşam tarzını benimsemek, doğal olarak güçlü bir bağışıklık sistemi için atabileceğiniz en iyi adım olacaktır.

Beslenmenizi Çeşitlendirin

Mevcut tüm kanıtlar, beslenmenin bağışıklık sistemini desteklediğini gösterir. Bağışıklık sistemi, yetersiz mikrobesinlerin, önerilen miktarlara geri getirmesini sağlayan çeşitli beslenme ile desteklenebilir. Fakat burada çok önemli bir konuya dikkat etmemiz gerekiyor.

Bağışıklık arttırıcı ürünlerin, bilimsel kanıtları yok.

Günümüzde tanınmış pek çok yüz, “ bağışıklık arttırdığını” iddia eden ürün reklamlarıyla bilgi kirliliği oluşturuyor. Hiçbir takviye, ilaç, bitki, vitamin veya besin sizi tek başına koruyamayacağı gibi, bu ürünlerin, bağışıklığınıza, enfeksiyona veya hastalığa karşı yardımcı olabileceğine dair henüz yeterli bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır.

Her zaman ilacınız, yemeğiniz olsun.

Çoğu insan mikrobesin ihtiyacını çeşitli beslenerek karşılayabilir. Fakat D vitamini bu durumda bir istisnadır. Ülkemizde de çok fazla görülen D vitamini eksikliği, besinlerle yeterli bir şekilde karşılanamayıp en büyük kaynağı güneş olduğundan, insanlar kapalı ortamlarda kalmaya maruz kaldıkça daha fazla eksikliğe yol açabileceği tahmin edilmektedir. Bağışıklığınız hakkında endişeleriniz varsa D vitamini seviyenizi kontrol ettirip, bir takviye alıp almamanız konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Stresi Kontrol Altına Alın

Stresin, yemek yeme davranışlarını değiştirmede büyük etkisi vardır. Bazı insanlar stresli olduklarında iştahlarını kaybederken, diğerleri stresle başa çıkmak için aşırı yeme eğilimindedir. Bu durumda, duygusal dengenizin yanı sıra fiziksel sağlınıza da zarar verebileceği göz ardı edilmemesi gerekir.

Hayatınızda sizi strese sokan şeyleri önleyemeyeceğinizi düşünseniz de, stresi yönetmenize yardımcı olacak kontrole sahipsiniz. Meditasyon, farkındalık egzersizleri, müzik dinleme veya yazma gibi stresle başa çıkmanın kolay ve sağlıklı yollarıyla bedeninizle baş başa kalın.

Uyku Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Uykunun, bağışıklık sistemi adına bilimsel bir dayanağı olmasa da genel sağlığımız için büyük önem taşımaktadır. Düzenli bir uyku ve uyanma programına sahip olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının vazgeçilmezidir. Daha iyi bir uyku için, uyku kalitenizi artırabilecek alışkanlıklar keşfedin.

Hareket Edin

Düzenli egzersiz, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilecek bazı kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabileceği gibi stresinizi azaltmada da çok etkilidir. Böylelikle genel sağlığınıza ve dolayısıyla sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

 

Dyt. Efşan Dereci

 

Kaynakça

Pubmed/ 31963293 – Ocak/2020 [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019735]

Pubmed/ 30336639 – Ekim/2018 [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6212925]