Milyonlarca insanın verdiği kilo verme kararında sinir bozucu fizyolojik bir gerçek var: Ne kadar kilo verilirse verilsin, vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı azalmayacak, yağlar kaybolmayacaktır.

“Yağ yakıcı” egzersiz ve diyet programlarında yağların yok olduğunu düşünebiliriz. Öncelikle güvenilir bir şekilde kilo vermek için yağ hücrelerini ve kilo alımına nasıl neden olduklarını anlayalım. Sonrasında size kesinlikle dikkate alınması gereken 3 madde vereceğim.

Yağ Hücrelerinin Büyümesi ve Çoğalması

*Kilo verme ile küçülen yağ hücreleri, fazla enerjiyle tekrar büyümeye hazır halde kalır.
*Kilo verme ile küçülen yağ hücreleri, fazla enerjiyle tekrar büyümeye hazır halde kalır.
Vücut harcayabileceğinden daha fazla kalori aldığında, fazla enerji yağ hücrelerinde depolanır, hücreler tıpkı bir balon gibi genişler.  Zamanla bu fazla enerjiyle boyutunu arttıran yağ hücreleri vücut şeklini ve sağlığını etkileyebilecek vücut yağlanması ile sonuçlanır. Bu enerji fazlalığının sabit bir şekilde devam etmesi ise, yağ hücrelerinin çoğalmasıyla sonuçlanır.

Çoğalma yoluyla, yağ hücreleri potansiyel olarak sınırsız miktarda ekstra vücut yağı
depolayabilir!
Özetle,
Kilo vermek, yağ hücre sayısının azalması değil, sadece boyutunun küçülmesiyle gerçekleşiyor.
Kilo almak ise hem yağ hücre sayısının hem de yağ hücre boyutunun büyümesiyle gerçekleşiyor diyebiliriz.

Yağ Hücre Sayısı Değişmiyor!

Yağ hücreleri çoğaldığında vücudun bir parçası haline gelir. Günümüzde popüler iki işleme bakacak olursak;

Liposuction, vücuttaki yağ hücrelerini alan bir estetik cerrahi işlemdir. ( Kilo verme işlemi değil, vücut şekillendirme ameliyatı olduğunu unutmayalım. ) Araştırmalara göre vücut, bir şeyin eksik olduğunu hissedip zamanla eksik olan yağ hücrelerini, vücudun başka bölümünde yeniden oluşturduğu gözlemleniyor. Yani bu işlem bile uzun vadede başarılı değildir.

Bariatrik Cerrahi ile yağ hücresi boyutunun azalması görülse de, yukarıda bahsettiğimiz gibi bu işlem de yağ hücrelerini yok etmeyip, sadece küçültüyor. Adı geçmişken, Morbid (Ölümcül) Obez olanların dışında gerekli olmayan bu ameliyat, sanıldığı gibi yan etkisiz mucizevi tedaviler değildir. Obezite ameliyatlarını geçiren hastaların büyük bir bölümünün tekrar kilo aldığını gösteren bilimsel araştırmalar vardır.

Çoğalarak oluşan bu yağ hücrelerinin hayatta kalmak için gösterdiği bu çaba, uzun vadede kilo vermenin neden bu kadar zor olduğunu açıklıyor değil mi? Ama aynı zamanda da kilo verme ve kontrolü için neler yapmamız gerektiği konusunda da bize fikir veriyor.

Kilo Verme ve Kontrolü İmkansız Değil!

Sonuçta kilo verme ile yağ hücrelerinin küçülebilmesi bile önemli değil mi? En azından bir yöntemimiz var. Çoğalmasını engellemek de yaşam boyunca vücut ağırlığını kontrol etmekten geçiyor. Bu süreçte kesinlikle dikkate alınması gereken 3 maddeyi söylüyorum:

1-Ömrünüz boyunca maksimum kilonuzu GEÇMEYEREK daha fazla yağ hücresi çoğalmasını önleyin!
Kendinize koyacağınız bir numaralı kural olması için çok idealdir.

2-Kilo vermek için en güvenli yolu seçin!
Bu, kas ve kemik kaybına sebep olabilecek, hızlı kilo verme gibi sağlığınızı tehlikeye atan yöntemleri uygulamamak anlamına geliyor.

3-Kaybettiğiniz kiloyu korumada zorluk çekiyorsanız, destek alın.
İştah eğilimleri, metabolizma ve beslenme ihtiyaçları kişiye özeldir. Ve bunu yönetebilmeniz için bilime dayalı sağlam yaklaşımlarla ilerlemeniz gerekir.

Yeniden kilo almayı önlemek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için güvenilir yollar seçtiğinize emin olun.

Sağlıkla kalın.

Dyt. Efşan Dereci

 

¹ Pubmed/ 29641234 – Ağustos/2018 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29641234/

² Pubmed/ 25614203 – Şubat/2015 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25614203/

³ Pubmed/ 29991030 – Temmuz/2018 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29991030/

Pubmed/ 29243339 – Mart/2018 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29243339/