Koronavirüs salgınından korunmak adına çoğu insanın başvurduğu yöntem, vitamin takviyesi almak oldu. Güçlü bir bağışıklık sistemi için Sağlıklı Yaşam; Güçlü Bağışıklık Sistemi başlığındaki yazımda takviyelerden ve nasıl beslenmemiz gerektiğinden bahsettim.

Bu yazıda değinmek istediğim ise; size iyi gelecek açık olan bir güneş ve pencere kadar yakınlık…

Koronavirüsün ortaya çıkardığı bulgularda, ileri yaş grubunun risk altında olması ve yaş ilerledikçe de kandaki D vitamini düzeyinin azalma eğiliminde olması dikkat çekiyor. Bu sebeple son zamanlarda D vitamini desteğinin enfeksiyon riskini azaltmak adına nasıl etkili olduğunu gözden geçiren pek çok araştırma yayınlandı.

Yapılan araştırmalara göre, salgın riskini azaltmada D vitaminin rolünü destekleyen bilgiler olsa da henüz yeterli ve tutarlı bir şekilde kanıtlanmadı. En azından bağışıklık sistemini güçlendirmek adına ve ülkemizde de yüksek oranda görülen D vitamini eksikliğini göz önüne alırsak, yeterli düzeyin sağlanması olumlu bir yaklaşım olacaktır.

Hangi besinlerden sağlayabilirim, takviye almalı mıyım?

Günlük gereken vitamin ve minerallerin esas olarak yiyeceklerle alınması tercih edilir. Fakat D vitamini gereksinmesi besinlerle yeterli düzeyde karşılanmamaktadır. Yine de somon, uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklar, yumurta, mantar, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Doktor kontrolünde olmak üzere bu dönemde takviye alınması alternatif olarak önerilebilir.

En iyi kaynağı güneş: Direncinizi arttırmak için pencereye çıkın.

D vitamini sentezi, güneş ile temas eden insan derisinde başlamaktadır. Bunun için güneş ışınlarının dik olarak gelmediği saatlerde, cam arkasından olmamasına dikkat ederek vücudunuzun en az %25’lik kısmının ( eller, kollar, bacaklar, yüz gibi ) 15-20 dakika güneş ışınları ile temas etmesi gerekmektedir.

Düzenli ve bilinçli bir şekilde güneş ışınlarına uygun saatlerde maruz kalmak,  her yaş için D vitamini eksikliğinden korunmada en etkili yoldur.

Dyt. Efşan Dereci

Kaynakça

Pubmed/ 32252338 – Nisan/2020 [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32252338]

Nelms, Marcia; Sucher, Kathryn P. (2017). Nutrition Therapy and Pathophysiology, Boston: Cengage Learning, Inc