Sizi iyi hissettirecek bir alışkanlık edinmek istiyorsunuz ama buna başlayamıyor veya başlasanız da devamını getiremiyorsanız, bu sefer başarmanız için en etkili ve basit yöntemleri size göstermek istiyorum.

Hepimizin de tahmin edebileceği gibi alışkanlık kazanımını basitçe, yeni bir davranış edinmeye karar vermek, bu kararı eyleme dönüştürmek ve tekrarlanan performansla bunu sürdürebilmek olarak formüle edebiliriz.

Şimdi gelin, bu adımları biraz kolaylaştırmaya çalışalım.

Alışkanlık Belirleme

Alışkanlık edinmek istediğiniz davranışı belirlerken en çok dikkat edilmesi gereken:

  • o anki güçlü motivasyonunuza güvenmemek,
  • günlük olarak yapabileceğiniz bir davranış seçmek. 

Kendi deneyimlerime de dayanarak, en çok da o an ki heves diyebileceğimiz bir motivasyona güvenerek bir an önce o işe başlayıp, aslında alışkanlık edinmenin temelini kurmada büyük bir hata yaptığımızı söyleyebilirim.

Bu iki önemli maddeyi göz önüne alarak oluşturmak istediğiniz alışkanlığınızı belirlediğinizde, bunu nasıl doğru yapabileceğiniz hakkında bilgi edinmek ile başlayabilirsiniz. Bu süreç hem sizi teşvik etmede hem de kendinize motivasyon kaynakları bulmada kesinlikle yardımcı olacaktır.

Takip Etme

Yapılan araştırmalarda, alışkanlık oluşum sürecinde kendinizi takip etmeniz, hedefin ilerlemesinde ve başarılmasında çok etkili olduğu kanıtlanmış.

Bu süreç, alışkanlıktan alışkanlığa veya kişiden kişiye göre değişebildiği için de takibi daha kolaylaştırmak adına en az 30 gün süre belirlemek faydalı olacaktır. Böylelikle 1 ay içerisinde her gün yaptığınız o davranış için takviminize bir işaret bırakabilir veya bunun için bir çok akıllı telefon uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Tutarlı bir şekilde yapıldığında, davranışlarınız alışkanlık haline gelir.

Yavaş İlerleme

Burası duymaya en aşina olduğumuz ama belki de en çok hata yaptığımız kısım. Yeni bir alışkanlık oluşturmak için sadece motivasyona ve o anki ruh haline göre karar vermenin zamanla bu işe karşı olan isteği azaltması, araştırmalarda görüldüğü gibi kendiniz de yaşamış olabilirsiniz.

Bu isteğinizden erken sıkılmamak adına, belirli ve az bir zamanınızı ayırarak adım adım ilerlemelisiniz. Günlük olarak yapabileceğiniz kolay davranışlar, bunu otomatik davranışa dönüştürmenize de yardımcı olur.

Davranışlarınız ne kadar kolay olursa, bahane üretmeniz de o kadar azalır.

Ödüllendirme

Bir alışkanlık edinirken bunun sıkıcı olmaması için kendinizi ödüllendirmelisiniz. Gün içerisinde bir film izlemeniz veya sevdiğiniz bir şeyi yapmanız hem sizi harekete geçirebilir hem de yeni rutine sadık kalmanıza yardımcı olabilir.

Keyifli ödüller, aldığınız zevk ve motivasyonunuz alışkanlık oluşumunu hızlandırdığı için daha az tekrarlamayla başarabilirsiniz.

Her yeni alışkanlığın önünde engeller olabilir. Daha önce devam ettiremediğiniz bir alışkanlık varsa nerede hata yaptığınızı düşünmeli, yeni alacağınız bir karar da bu yöntemler ile her engelin üstesinden gelerek sürdürebilirsiniz.

Dyt. Efşan Dereci